bajkoterapia

Jak radzić sobie z zaburzeniami mowy u dzieci?

Z roku na rok coraz więcej dzieci cierpi na zaburzenia mowy. Chodzi tu głównie o to, że mamy dostępnych coraz więcej specjalistów, którzy są w stanie zdecydowanie szybciej, wykryć wszelkie problemy niż było to dziesięć czy piętnaście lat temu. Oprócz tego, że jesteśmy w stanie wykryć wcześniej zaburzenia mowy to mamy dużo więcej możliwości radzenia sobie z tą przypadłością. W takim przypadku warto więc zrobić wszystko, żeby ją maksymalnie zniwelować lub całkowicie ją wyeliminować. 

Pierwsze sygnały dotyczące zaburzeń mowy

Najczęściej problem z mową u dzieci dostrzegamy wśród trzylatków. Jedną z przyczyny braku mowy u dzieci w takim wieku jest niedosłuch. Technologia poszła zdecydowanie do góry i możemy go zdiagnozować niezwykle szybko, na przykład podczas przesiewowemu badaniu słuchu, które dziecko przechodzi również zaraz po samym porodzie. Co więcej, problemy z mową u dziecka mogą wynikać jednakowo przez to, że rodzice mówią do niego zbyt mało, ale też wtedy kiedy mówią zbyt dużo. Nie możemy więc narażać dziecka zarówno na nadmiar bodźców jak i ich brak. 

Niepokoić nas może sytuacja, w której roczne dziecko nie wydaje kompletnie żadnych dźwięków, nie mówi sylab, a także kiedy nie powtarza ono słów wymawianych przez rodziców. 

Co ciekawe, wielu naukowców twierdzi, że trzecie lub czwarte dziecko w rodzinie rozpoczyna mówienie nieco później, ze względu na to, że pozostałe rodzeństwo wyręcza je niemalże we wszystkim. Dzieje się tak ze względu na to, że najmłodsi uczą się mowy wtedy, kiedy jej potrzebują do nawiązania kontaktu z otoczeniem. 

Oczywiście widząc pierwsze objawy zaburzeń mowy u dzieci powinniśmy zgłosić się do logopedy. Będzie on mógł nie tylko zdiagnozować nasze dziecko, ale dopasuje również metody leczenia, które będą najbardziej efektywne w kontekście problemów z mową, które występują u Twojego malucha. Logopeda to wyszkolony specjalista, który zajmuje się pomocą w sytuacjach takich jak:

  • seplenienie 
  • jąkanie
  • rotacyzm
  • terapia dzieci z niedosłuchem

Co więcej, logopeda pomaga zdiagnozować wiele problemów natury społeczno-psycholgicznej, walczyć z barierami językowymi i i wspiera prawidłowy rozwój dziecka.

Jak radzić sobie z zaburzeniami mowy u dzieci? 

Oprócz wizyty u logopedy i zaproponowanego przez niego leczenia – ogromne znaczenie ma również zaangażowanie rodziców dziecka. To ich obowiązkiem w tym przypadku jest utrwalanie wiedzy i szlifowanie umiejętności, które specjalista wprowadził do życia ich dziecka. 

Rodzice mają również możliwość zakupu programów multimedialnych, które zdecydowanie mogą pomóc w domowej nauce związanej z wymową dzieci. Jednym z takich programów jest na przykład mtalent. To właśnie seria programów multimedialnych, przygotowana dla dzieci z wadami wymowy, a także innymi zaburzeniami pod kątem sprawności językowej. Składa się on z ponad tysiąca ekranów interaktywnych. Kierowany jest głównie do logopedów i pedagogów, którzy zajmują się właśnie wspomaganiem rozwoju mowy wśród dzieci. 

To tak naprawdę najnowszy i najbardziej nowoczesny program logopedyczny, interaktywny, który jest dostępny na polskim rynku. Zawiera ćwiczenia ze wszystkich etapów terapii głosek, ale również dodatkowo z zakresu etapów ponadstandardowych. Mtalent jest dedykowany głównie do pracy z dziećmi w wieku od czterech do jedenastu lat, a także w przypadku dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, niezależnie od wieku, w jakim się one znajdują. 

Bardzo ważne jest to, że można na nim pracować zarówno na komputerze, jak i tablecie czy nawet na smartfonach.