gry edukacyjne

Jakie są dostępne rodzaje gier edukacyjnych ?

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się gry edukacyjne dla dzieci. Rodzice używają ich, aby pomóc dzieciom w nauce i rozwoju podczas zabawy. Dla dzieci w każdym wieku znajdzie się odpowiednia opcja. Obszary zainteresowania w tych zabawkach są różne – jedne rozwijają pamięć dotykową, inne wzrokową, jeszcze inne rozwijają umiejętności motoryczne, naukę chodzenia, mówienia i czytania.

Rodzaje gier edukacyjnych

Najpopularniejsze gry można podzielić na następujące rodzaje

1. interaktywne.

Są to wszelkiego rodzaju zabawki „mówiące i wydające dźwięki”. Rozwijają słuch muzyczny. Utwory mogą być krótkie lub długie, a ich dobór musi być dostosowany do wieku i możliwości zapamiętywania dziecka. Zabawki te pomagają dziecku zacząć mówić, a także powtarzać słowa i dźwięki.

2. Sortowniki

Niemowlęta uczą się kształtów geometrycznych, liczb i kolorów poprzez zabawę przedmiotami o różnych kształtach, wkładając je do otworów. Takie zabawki rozwijają logikę i związki przyczynowo-skutkowe między przedmiotami. Polecany dla dzieci od półtora roku życia.

3. Puzzle

Zgadzam się, te gry – zdjęcia są interesujące nawet dla dorosłych. Rozwijają logikę i drobne umiejętności motoryczne. Dla bardzo małych dzieci najlepiej wybrać puzzle z małą liczbą elementów i dużymi szczegółami.

4. Kostki

Bawiąc się klockami, dzieci uczą się budować wieże, zamki i domy. Dodatkowo, uczą się liczb i liter. Wszystkie klocki rozwijają zdolności logiczne i motoryczne.

5. Konstrukcje

Takie zabawki rozwijają zdolności motoryczne, wyobraźnię i fantazję. Możesz wykonać przedmioty na podstawie wzoru podanego w instrukcji lub zaprojektować coś własnego. Konstruktorzy mogą być z dużymi lub małymi częściami. Im mniejsze części, tym trudniejszy jest montaż. Odpowiednia zabawka zarówno dla chłopców jak i dziewczynek. Im młodsze dzieci, tym większe powinny być części.

6. Gry według zasad

Wszystkie rodzaje gier planszowych z instrukcją, czyli spisanymi zasadami gry. Przykładami takich gier są: domino, warcaby, bingo, Monopoly, Battleship, itp. Zabawki powinny być kupowane w zależności od wieku: im młodsze dziecko, tym łatwiejsze zasady. Gry te rozwijają przyczynowość i logikę.

7. Dynamiczne gry stołowe

Gry stołowe typu koszykówka, piłka nożna i hokej to dynamiczne gry planszowe. Rozwijają logikę, umiejętności motoryczne i czas reakcji.

8. Zabawki do gier fabularnych

Są to lalki, samochody, miękkie zabawki, tematyczne zestawy do zabawy (zestaw lekarski, zabawkowa kuchnia). Takie zabawki przyczyniają się do rozwoju wyobraźni i fantazji oraz pomagają dziecku w szybkim poznawaniu świata i ułatwiają okres adaptacji społecznej, który obejmuje przedszkole, szkołę i komunikację z rówieśnikami.

9. Symulatory sensoryczno-motoryczne

Są to breloczki, grzechotki, grzechotki, instrumenty muzyczne. Zabawki stymulują narządy zmysłów dziecka oraz percepcję kolorów, kształtów i wielkości przedmiotów.

Od 2-3 miesiąca zaleca się łatwe grzechotki z zaokrąglonymi cienkimi prętami, z 6 miesiąca kup grzechotki z ukształtowanymi uchwytami o średnicy 2-3 cm, po 9 miesiącu można dać dziecku grzechotki objętościowe o średnicy uchwytu ponad 3 cm.

10. Gry rozwijające wyobraźnię i zabawki do opowiadania

Dzięki tym zabawkom dziecko rozwija się emocjonalnie i uczy się komunikować z otaczającymi go ludźmi i zwierzętami. Na przykład wszelkiego rodzaju lalki do teatrzyku domowego (lalki na palec lub rękawiczki), zabawki do kołysania, zabawki do poduszki, gumowe piszczące zwierzęta i zwykłe wypchane zwierzęta. Zalecane od niemowlęctwa.

Gry edukacyjne są dostępne do kupienia w Eduksięgarnia.