rummikub

Rummikub – rodzaje i zasady gry

Rummikub to jedna z najbardziej znanych i lubianych gier na świecie, zdobyła wiele nagród i wyróżnień, w tym najbardziej prestiżowy Spiel des Jahres w 1980 roku. Fenomen tej gry tkwi w jej prostocie, prostych zasadach i szybkiej rozgrywce. Dzieci, młodzież, dorośli i starzy ludzie mogą grać w tę grę bez żadnego problemu. Gra doskonale łączy pokolenia, zwłaszcza dziadków i wnuków. Gra posiada również ogromny potencjał edukacyjny, służąc integracji przy jednoczesnym rozwoju na wielu poziomach – kreatywności, spostrzegawczości i logiki, idealne rozwiązanie dla nastolatków w wieku szkolnym. Dlatego wiele szkół wykorzystuje grę Rummikub na lekcjach matematyki, na zajęciach pozalekcyjnych lub w kołach zainteresowań.

Zasady gry rummikub

Gra składa się ze 104 kostek od 1 do 13 w czterech kolorach – czarnym, czerwonym, niebieskim, pomarańczowym. Każda figurka ma dwóch klaunów. W pudełku znajdziesz również dobrze napisaną instrukcję z przykładami odpowiednich gier oraz cztery tabliczki – specjalne uchwyty na kości często są upuszczane na dywan zamiast tam, gdzie powinny. Celem gry jest pozbycie się wszystkich posiadanych przez gracza kości poprzez odłożenie ich – tak jak w remiku. Z zakrytej puli wszystkich kości każdy gracz losuje 14 kart i umieszcza je na swojej planszy, która wygląda podobnie do gry w Scrabble. Następnie tworzymy zestaw – zestaw trzech lub czterech kostek o różnych kolorach z tą samą liczbą lub ciąg ciągów co najmniej trzech kolejnych różnych liczb tego samego koloru. Gdy uzbieramy sumę 30 – wychodzimy, jeśli nadal jest za mało – losujemy nową płytkę.

Wersja Rummikub dla dzieci

Specjalna edycja Rummikub Junior przeznaczona jest dla przedszkolaków i przedszkolaków, którzy dopiero wchodzą w cyfrowy świat, sortując i tworząc kolekcje. Oczywiście to samo można zrobić z klasycznym zestawem Rummikub, ale najmniejsza wersja dodaje do kart specjalne symbole, z liczbami od 1 do 10, a zasady są podzielone na 3 poziomy trudności, dostosowane do wieku i umiejętności dziecka. dziecko. W początkowej fazie nie używa się jokerów, tylko tworzone są serie i grupy po co najmniej 2 kafelki, kości są dodawane do istniejącego systemu, bez psucia systemu i operacji z nim związanych. W wersji pośredniej wprowadza się klaunów na zasadach podobnych do tych z klasycznego Rummikuba, jednak klaunów można sprowadzić do własnej puli. Wersja premium zmienia tylko liczbę bloków w serii lub grupie do minimum 3. Chociaż jakość wydania elementów gry nie jest taka sama jak w wersji klasycznej.

Jokery w grze

W standardowym zestawie są zwykle cztery różne Jokery. Wiadomo, że klasyczny błazen zastępuje dowolne kości. W wersji Twist masz jednak do dyspozycji trzech dodatkowych Jokerów, znacznie wzbogacających rozgrywkę. Zwykłe Jokery są oczywiście używane w kluczowych momentach gry, aby zastąpić brakujące karty w serii lub zestawie. Pamiętaj, że Joker ma taką samą wartość jak kości, które zastępuje. Oczywiście, jeśli na stole znajduje się karta z jokerem, gracz może ją zastąpić planszą, za którą odpowiada. Jak sama nazwa wskazuje, Double Joker zastępuje dwie liczby. Gracze, którzy chcą go uwolnić, mogą zmienić nie tylko do dwóch kości na stole ze swojej planszy, ale z dwóch miejsc jednocześnie. Zabawną funkcją jest Color Change Joker, za pomocą którego można łączyć dowolne dwa kolory. To najłatwiejszy sposób na zaskoczenie przeciwnika w najmniej oczekiwanym momencie. Lustrzany klaun posłużył z kolei do stworzenia tzw. zestaw luster. W praktyce oznacza to, że to, co znajduje się na lewo od lustrzanego klauna, musi oczywiście znajdować się po prawej stronie. Lustrzany klaun jest zawsze dodawany w środku serii.