Kalambury, czyli idealna gra planszowa dla wszystkich

Kalambury, czyli idealna gra planszowa dla wszystkich

Kalambur, zgodnie z oryginalnym tłumaczeniem, pochodzącym z języka francuskiego oznacza żartobliwą grę słów, które posiadają identyczne lub zbliżone znaczenie. Pomimo prawie identycznego zapisu, bardzo znana gra kalambury nie ma z tym wiele wspólnego. 

Kalambury to gra towarzyska, gdzie za pomocą pokazywania, rysunku lub innych czynności ustalonych na początku zabawy odgaduje się zapisane hasła. Pomimo wielu wersji gry, które można spotkać na rynku, najczęściej wybierana forma to Kalambury gra planszowa. Polega ona na tym, że sentencje, motta, pojedyncze słowa, przysłowia lub inne, zapisane są na karteczkach. Osoba, która w danym momencie będzie pokazywać, czyta zapisany tekst i przy pomocy ustalonych aktywności, uzewnętrznia zapisane hasło. Ważne jest, aby przy wyborze jednej czynności ukazania hasła (np. rysunku) nie używać żadnych innych. Jeśli podczas rysunku zaczniemy mówić, automatycznie tracimy kolejkę.

Kto może grać?

Kalambury to gra, w którą mogą grać zarówno osoby dorosłe, jak i osoby młodsze. Dla tych pierwszych powstaje coraz więcej wydań gier, które przeznaczone są jedynie dla osób pełnoletnich. W przypadku tych drugich, wiele zależy od ustalonych zasad. Ciężko wymagać od kilkulatka pokazania hasła, które zawierać będzie trudne przysłowie, jednak w takim przypadku pomocą dla niego może być pomocnik czy zwiększony czas, który będzie miało np. na namalowanie rysunku. 

Jakie są sposoby rozgrywki?

Bawić można się w drużynach, gdzie jedna osoba z ekipy pokazuje hasło, a reszta musi je odgadnąć. Ze względu na to, najlepiej, aby zespół składał się co najmniej z trzech osób. Ułatwi to rozgrywkę i spotęguje pozytywne doznania z nią związane. Można ustalić liczbę kolejek do rozegrania, grać na punkty i dowiedzieć się kto był lepszy.

Możliwe jest też granie pojedynczo. Wtedy każda z osób pokazuje, rysuje lub mówi o swoim haśle, a zadaniem reszty osób biorących udział w grze jest to, aby jak najszybciej zgadnąć. Tutaj dużą trudnością może być wyłonienie głosu, który dokonał prawidłowej odpowiedzi w przypadku, gdy kilka osób krzyczy jednocześnie. Powoduje to na pewno duże salwy śmiechu, ale wśród osób, które za wszelką cenę chcą wygrać, może powodować negatywne emocje. Grać można w ten sposób, że każda osoba po kolei pokazuje jedno hasło lub tak, że ten, kto zgadnie, wchodzi na miejsce, tej jednostki, która pokazywała. 

W przypadku używania gry planszowej Kalambury osoby biorące udział w rozgrywce dzielą się na co najmniej dwie drużyny. Rzucają kostką i w przypadku odgadnięcia hasła, przesuwają się swoim pionkiem o tyle, ile wypadło oczek. Kto pierwszy dojdzie do mety, ten wygrywa. Dokładne zasady kalamburów przeczytasz pod adresem https://www.eduksiegarnia.pl/kalambury-wielkie-rodzinna-gra-planszowa.

kalambury gra planszowa

Czy kalambury rozwijają?

Gra w kalambury, szczególnie w przypadku najmłodszych, oprócz fajnego spędzania czasu, ukazuje też walory edukacyjne. 

  • dziecko w trakcie gry dodaje do swoich zasobów, nowo poznane słownictwo. Szczególnie widać to w przypadku, gdy do gry oprócz prostych haseł dochodzą motta, przysłowia czy związki frazeologiczne.
  • każda z drużyn na odgadnięcie hasła ma odpowiedni czas. Wspomaga to u dzieci refleks, szybkie łączenie faktów i wyciąganie wniosków. 
  • w trakcie pokazywania, mówienia, czy rysowania hasła, szlifowane są takie umiejętności jak rysunek, gra aktorska, dykcja i wiele innych. 
  • młode osoby biorą udział w rywalizacji. Wpływa to pozytywnie na przystosowanie do dalszych etapów życia, gdzie trzeba będzie zawalczyć o swoje, dodatkowo wzmacniając wytrwałość w dążeniu do osiągnięcia celu 

Gra w kalambury to świetna zabawa, niezależnie od tego czy posługujemy się specjalnie przygotowaną grą planszową, własnoręcznie zapisanymi karteczkami czy aplikacją na telefon. Podczas tej rozrywki zapewnia się dzieciom i dorosłym wiele super chwil, w których uśmiech nie schodzi z ust żadnego z graczy.