motoryka

Motoryka – kilka istotnych wzmianek

Motoryka, czyli to nasze poprawne poruszanie się to bardzo ważna sprawa, choć najistotniejszym jest to, byśmy nie byli do tyłu jeśli chodzi o postępy w rozwoju motorycznym. Postępy te powinny być stałymi i co równie istotne nie mogą wydarzać się s opóźnieniem. Dlatego przyjmuje się, że dziecko powinno nauczyć się chodzić w wieku blisko roku, ale już skakanie to kwestia odrębna. Jednym słowem to nabranie pewności zazwyczaj trochę trwa i co najistotniejsze pewna część dzieci motorycznie rozwija się szybciej niż to przewidują tabele, ale są też i takie, które mają znaczne problemy, jeśli chodzi o ten poprawny rozwój motoryczny. Często przyczyną problemów w tego typu przypadkach mogą być złączone palce stów, czyli drobne defekty, które trzeba szybko zoperować.

Problemy z motoryką

Pewna część dzieci ma problemy z motoryką choćby ze względu na to, że ich narząd równowagi nie funkcjonuje poprawnie. Takie właśnie przypadki się zdarzają i co równie istotne nie zawsze się je operuje, bo czasami korektę dają te odpowiednie ćwiczenia powiązane z równowagą. Bywa też i tak, że za brak tych motorycznych postępów odpowiedzialne jest niedowidzenie na jedno oko, czyli defekt, który najczęściej można jakoś zoperować lub naprawić stosując odpowiednie okulary korekcyjne. Nie mniej jednak wielu medyków zgadza się w jednej kwestii, czyli te problemy powiązane z motorycznymi wadami trzeba załatwiać jak najwcześniej, bo poprawny rozwój motoryczny konkretnego dziecka to sprawa o znaczeniu kluczowym, czyli jeśli jakiś zabieg jest zaliczanym do tych niezbędnych to powinien on mieć miejsce wcześnie, bo dzięki temu dane dziecko będzie mieć znacznie łatwiej w tym późniejszym życiu. Kluczowe znaczenie ma też i to, że jakieś znacznie bardziej poważne defekty nie trafiają się często i w tym tkwi spory plus, bo obecna medycyna to wykrywanie wielu problemów na dość wczesnym etapie i dlatego też nie należy się obawiać tego jeżdżenia po specjalistach, bo wysoki poziom zapobiegania błędom rozwojowym to standard na chwilę obecną.

motoryka

Rowery

Motoryka dzieci musi być powiązaną z rowerami, bo one to sport, a sport to rzecz jasna zdrowie. Rzecz jasna zaczyna się od rowerów o tych trzech kołach lub od tych, które mają te dodatkowe koła po bokach. Takowe po pewnym czasie się rzecz jasna demontuje i ten demontaż powinien przebiegać zgodnie z pewnymi standardami, czyli jeśli ma on miejsce zbyt późno to niepokój jest raczej czymś zwyczajnym i normalnym, choć te bardziej poważne problemy nie trafiają się zbyt często i dotyczą one niewielkiego odsetku dzieci. Reszta natomiast rozwija się zwyczajnie, czyli zgodnie z pewnymi naukowymi standardami i w tym tkwi spory plus. Zaleta tkwi też i w tym, że pewne dzieci rozwijają się szybciej od innych. Takowe są często bardziej inteligentnymi i co równie istotne warto dbać o to, by te dzieci miały cały czas tę intelektualną przewagę nad całą resztą, bo to bardzo ważne. Nie każdy rodzic dostrzega ten aspekt, ale bardziej oczytani rodzice dbają o te sprawy w sposób wybitny.

Wzrok

Wzrok jest bardzo ważny, czyli musi się on rozwijać poprawnie i co równie istotne jego defekty warto wychwytywać na tym wczesnym etapie rozwoju. Zazwyczaj jest to dość proste, choć pewne wady są trudne do wychwycenia. Takie jak nieco słabsze lewe lub prawe oko. Pewne różnice są rzecz jasna zaliczane do typowych, bo zazwyczaj jedno oko dominuje. Kluczowe znaczenie ma też i to, że różnica nie może być zbyt dużą, bo rzecz jasna to wpływa na motorykę i to w stopniu znacznym. Dlatego kontrola w tym przypadku to coś normalnego.